Logo

Mzansi Magic talent nominated in SAFTAs 14

News
18 February 2020
Check out which of your favs are in line to win an award in this year’s SAFTAs.
saftas 14 nominees article

Congratulations to all Mzansi Magic productions and talent nominated in the SAFTAs14. See who made the cut below:

Best Achievement in Directing - Telenovela

Arendsvlei – Denny Miller, Roxanne Blaise, Mandilakhe Yengo & Darryl Fuchs

Isibaya – Yamakela Phiwokuhle Mkhanzi, Lehlogonolo Moropane & Sthembiso Mathenjwa

Isithembiso – Zeno Petersen, Itumeleng Mohlabane & Lufuno Nekhabambe

The River – Ferry Jele, Catharine Cooke, Zolani Phakade & Johnny Barbuzano

 

Best Achievement in Scriptwriting – Telenovela

Arendsvlei – Ilse Oppelt, Roberta Durrant, Wilmien Rossouw, Ricardo Arendse, Retief Scholtz, Henry Cloete, Margaret Goldsmid, Johann Davis, Quanita Adams & Theltom Masimila

Giyani - Land of Blood – Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

The Queen –  Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

The River – Gwydion Beynon & Phathutshedzo Makwarela

Getroud met Rugby  – Deon Opperman, Frederick Johannes Botha, Igna Botha & Monique Nortje

Rhythm City – Zelipa Zulu

Scandal! – Daryn Katz, Bafana Khumalo, Kelly Robinson, Mark Graham Wilson, Nonhlanhla Simelane, Omphile Molusi, Rosalind Anne Freimond, Stephen Simm,Tereska Rene Muishond, Simon Themba Mahlangu & Thomas Hall

 

Best Achievement In Original Music/Score – Telenovela

Arendsvlei – Murray Anderson

Giyani - Land of Blood – Brendan Jury

Isibaya – Philip Miller

The River – Brendan Jury

 

Best Achievement in Editing - Telenovela

Isibaya – Nqobizwe Ndlangamandla, Sibongeleni Mabuyakhulu, Veronica Dumezweni, Tshepo Kgatsoetsoe,Motlatsi Molefe, Martin Mosala & Limpho Mothopeng

iSipho The Gift – Hlumi Tlale, Jeanette Mokobane, Nonhlanhla Nxumalo, Susan Thabethe & Tumelo Mmatladi

Isithembiso – Tshepo Kgatsoetsoe, Kirsten de Magalhaes, Jeremy Briers, Motlatsi Molefe, Martin Mosala, Brett Anolik, Sphiwe Nhlumayo & Llewellyn Rice

The River – Matodzi Nemungadi, Bongi Malefo & Ula Oelsen

 

Best Achievement in Sound - TV Soap/Telenovela

Binnelanders   – Eric McKechnie & Barry Gillot

Getroud met Rugby – Leon Ecroignard & Batana Sandile Dlamini

iSipho The Gift ­– Janno Muller, Jonty Everton,Thapelo Makhubo & Jeanrè Greyling

Isithembiso – Mark Phillips,Vaughan Phillips & Zikhethile Charles Sijaji

The River – Ben Oelsen & Juli Vanden Berg

 

Best Achievement in Cinematography - Telenovela

Isibaya – Ryan Lotter, Wesley Johnston & Lekau Mamabolo

Isithembiso – Sevetian Su Ong Maslamoney & SiphoThoka

The River – Trevor Brown

 

Best Achievement in Wardrobe - TV Soap/Telenovela

Arendsvlei – Cassandra Rowland

The River – Alice Mataboge

The Throne – Thembelihle Buthelezi

 

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling- TV Soap/Telenovela

Imbewu – Aphilia Kunene

Isibaya – Sheila Petlele & Sebenzile Madondo

The River – Bongi Mlotshwa

 

Best Achievement in Art Direction –

Arendsvlei – Beatrix van Zyl

Isibaya – Henrietta Moutinho

The River – Amanda Scholtz

 

Best ActorTelenovela

Roberto Kyle Meyer – Arendsvlei

Hamilton Dhlamini – Isithembiso

Presley Chweneyagae – The River

 

Best Supporting Actress - Telenovela

Lerato Mvelase – Isibaya

Linda Sebezo – Isibaya

Mary-Anne Barlow – The River

 

Best Supporting ActorTelenovela

Aubrey Poo – Isibaya

Lawrence Maleka – The River

Loyiso MacDonald – The Queen

 

Best Telenovela

Arendsvlei – Penguin & Paw Paw Films

Isibaya – The Bomb Shelter

The River – Tshedza Pictures CC

 

Best Achievement in Scriptwriting - TV Drama

Lockdown Season 4 – Byron Abrahams, Merendran Reddy, Dominique Masson,Tiffany Barbuzano, Lwazi Mvusi, Tsepo Desando & Mandla Ngcongwane

The Girl From St Agnes – Gillian Breslin,Sean Steinberg & Zoe Laband

The Republic – Phathutshedzo Makwarela & Gwydion Beynon

 

Best Achievement in Editing - TV Drama

eHostela – Johnny Nkgapele

Spreeus – Leon Visser

The Republic – Ula Oelsen & Kabi Modiko

 

Best Achievement in Sound - TV Drama

Alles Malan – Daniel Eppel & Alex Smillie

Dwaalster – Tim Pringle

Spreeus – Tim Pringle

The Republic – Ben Oelsen & Juli Vanden Berg

 

Best Achievement in Original Music/Score-TV Drama

Alles Malan – David de Jager & Herman Kleinhans

Lockdown Season 4 – Kurt Slabbert, Jamela Vuma & Mandla Ngcongwane

Spreeus – Pierre-Henri Wicomb

The Girl From St Agnes – Brendan Jury

 

Best Achievement in Art Direction - TV Drama

Lockdown Season 4 – Luarnae Roos

Shadow – Christelle van Graan

The Docket – Nazo Maloyi, Richard Rehbock & Ilze van den Berg

 

Best Achievement in Wardrobe - TV Drama

Ifalakhe – Monique Lamprecht & Nerine Pienaar

Lockdown Season 4 – Gesillah McLoed

The Docket – Mncedisi Mbombo

The Herd 2 – Phindile Mlambo & Trudi Mantzios

 

Best Achievement in Make-Up and Hairstyling - TV Drama

Alles Malan – Mary-Sue Morris

Ifalakhe – Ronwyn Jarrett

The Herd 2 – Keitumetsi Sefotlhelo

 

Best Achievement in Cinematography - TV Drama

Lockdown Season 4 – Gaopie Kabe

Spreeus – Jorrie van der Walt

The Republic – Ntobeko Dlamini

 

Best Actress-TV Drama

Dawn King MaZet – Lockdown Season 4

Zola Nombona Monde – Lockdown Season 4

Florence Masebe Lufuno – The Republic

 

Best Actor -TV Drama

Wiseman Mncube – eHostela

Robert Hobbs – The Girl From St Agnes

Warren Masemola – The Republic

 

Best Supporting Actress - TV Drama

Brenda Ngxoli – iThemba

Lorcia Cooper – Lockdown Season 4

Pamela Nomvete – Lockdown Season 4

 

Best Supporting Actor -TV Drama

Deon Lotz – Die Byl 2

Hlomla Dandala – The Republic

Seputla Sebogodi – The Republic

 

Best TV Drama

Lockdown Season 4 – Black Brain Pictures

Spreeus – Marche Media

The Republic – Tshedza Pictures CC

 

Best Competition Reality Show

Kokkedoor – Homebrew Films

Nedbank Ke Yona Team Search 2019 – Barleader TV

Ultimate Braai – Master Okuhle Media

Ultimate House Vibe – Burnt Onion Productions

 

Best Structured or Docu-reality Show

Durban Beach Rescue season 2 – Ruby Rocket Media

Living The Dream With Somizi Season 4 – Barleader TV

The Big Secret Season 2 – Weldun Media (Pty) Ltd

 

Most Popular TV Soap/Telenovela                            Voting Code

Arendsvlei – Penguin & Paw Paw Films                   1

Binnelanders – Stark Films                                       2

Getroud Met Rugby – Overberg Produksies             3

Giyani - Land of Blood – Tshedza Pictures CC         4

Imbewu – Grapevine Productions (Pty) Ltd               5

Isibaya – The Bomb Shelter                                    6

iSipho The Gift – Herbvision Multimedia                    7

Isithembiso – The Bomb Shelter                            8

Muvhango – Word of Mouth Pictures                         9

Rhythm City – Quizzical Pictures (Pty) Ltd               10

Scandal! – Ochre Moving Pictures                            11

Suidooster – Suidooster Films                                  12

The River – Tshedza Pictures CC                             13

The Throne – Ferguson Films                                14

The Queen ­– Ferguson Films                                15

Uzalo Stained Glass Productions                             16

 

Stay tuned to the home of the best entertainment.