Watch horror movie Get Out on DStv Premium

We're bringing you the full winners list from the 2018 Academy Awards.

In the early hours of Sunday morning 5 March we watched the 90th Annual Academy Awards unfold live from the Dolby Theatre in Los Angeles hosted by funny man Jimmy Kimmel.

Missed it? Don't worry, watch the 2018 Oscars on Monday 5 March at 21:00 on M-Net (DStv channel 101) amd streaming on DStv Now. Prior to the awards show repeat broadcast, watch the M-Net Movies red carpet special hosted by our girl Lalla Hirayama at 20:30 on M-Net Movies Premiere and DStv Now.

For those who tweeted along with us on the night from admiring Nicole Kidman's incredible dress, to appreciating Zendaya and the cast of Black Panther and not forgetting the funny and cute moments in between, we have the winners list below to recap on. 

If you haven't watched the awards show as yet, we'd suggest not reading further because it's riddled with spoilers. 

Full 2018 Oscars Winners List:

BEST CINEMATOGRAPHY

Blade Runner 2049 - WINNER
Darkest Hour
Dunkirk -
Watch full movie online
Mudbound
The Shape of Water

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

The Big Sick - watch full movie online
Get Out  - WINNER
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Call Me by Your Name - WINNER
The Disaster Artist
Logan
Molly’s Game
Mudbound

BEST SHORT FILM — LIVE ACTION

Dekalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
- WINNER
Watu Wote/All of Us

BEST DOCUMENTARY SHORT

Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405 -
WINNER
Heroin(e)
Knife Skills

Traffic Stop

BEST FILM EDITING

Baby Driver
Dunkirk -
WINNER
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST VISUAL EFFECTS

Blade Runner 2049 - WINNER
Guardians of the Galaxy: Vol. 2 - watch full movie online
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

BEST ANIMATED FEATURE

The Boss Baby
The Breadwinner
Coco -
WINNER
Ferdinand
Loving Vincent

BEST SHORT FILM — ANIMATED

Dear Basketball - WINNER
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

BEST SUPPORTING ACTRESS

Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya - WINNER
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

A Fantastic Woman - WINNER
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

BEST PRODUCTION DESIGN

Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water -
WINNER

BEST SOUND MIXING

Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk -
WINNER
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST SOUND EDITING

Baby Driver - watch full movie online
Blade Runner 2049
Dunkirk -  WINNER
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
- WINNER
Last Men in Aleppo
Strong Island

BEST COSTUME DESIGN

Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread -
WINNER
The Shape of Water
Victoria & Abdul - 
watch full movie online

BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING

Darkest Hour - WINNER
Victoria & Abdul
Wonder

BEST SUPPORTING ACTOR

Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - WINNER

BEST PICTURE

Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water -
WINNER
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

BEST DIRECTOR

Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water - WINNER

BEST ACTRESS

Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - WINNER
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

BEST ACTOR

Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour - WINNER
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.